RIHSS (Home)

Boys Basketball

Standings

Current Standings

Past Standings

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

State

Division I (Non-State)

Division II

Division III

RI New England Titles

Coastal Prep League

SENE

NEPSEC

Boys Basketball Title Totals

Regular Season (All Sports)

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

Notes on High School Championships

 

Championship Results

State

Division I (Non-State)

Division II

Division III

 

Postseason

Current Results

Past Results

Formats

 

First Years of Teams in the RIIL

 

Projo All State

Current

Past

 

RIBCA All Division

Current

Past

 

RI Basketball Coaches Association Site

RI Basketball

 

 

 

2022 Boys Basketball
R.I. Basketball Coaches Association All Division & All League

 

Division 1
First Team
Raphel Awa, La Salle
Marquis Buchanan, Classical
David Lynch, Hendricken
Jayden Livent, Central
Jared Chaloux, Narragansett
Alexis DelGiudice, Classical

Second Team
Matt Raffa, Barrington
Dimetri Iafrate, La Salle
Eze Wali, Hendricken
Benny Hurd, Portsmouth
Kalil Fofana, Cumberland
Dante Wilk, Westerly

Division 2
First Team
Joey Reyes Serrano, Shea
Izayah King, Rogers
Lavell Shepard, South Kingstown
Maarten Lopes, Tolman
Travis Cobain, Wheeler
Jeremiah Graham, Chariho

Second Team
Wes Cournoyer, Burrillville
Shan Folger, Hope
B.J. Begones, Coventry
Isiah Gois, Tolman
Timothy Robinson, Middletown
Derek Salvatore, Johnston

Division 3
First Team
Bruce McGuire, Mt Hope
Jason Peters, Times2
Ricky Fonseca, St Patrick
Kobe Pena, Times2
Sal Bianca, Ponaganset
Xavier Lara, Blackstone Valley Prep

Second Team
Luis Henderson, Paul Cuffee
Darius Ajakaiye, Moses Brown
Mike Mahone, Exeter West Greenwich
Jean Marie Preira, Davies
Joel Velasquez, Highlander
Marcos Miranda, Juanita Sanchez

Division 1-A
First Team
Jayden Livent, Central
Matthew Buchanan, Mount Pleasant
Benny Hurd, Portsmouth
Mike Tartaglia, Smithfield
Riley Gran, Smithfield
Jayden DeSimone, Mount Pleasant

Second Team
Reilly Bennett, Smithfield
Steve Jaquez, Central
Jeff Brady, Portsmouth
Jayden Saunders, Smithfield
Jorge Ventura, Mount Pleasant
Calvin Lucenti, Portsmouth

Division 1-B
First Team
Matt Raffa, Barrington
Dante Wilk, Westerly
Kalil Fofana, Cumberland
Jack Proctor, Cumberland
Ethan Coutu, Barrington
Jesse Samo, Westerly

Second Team
Jackson Ogle, Westerly
William Masse, North Kingstown
Sean Bonneau, Barrington
Nick Scandura, Barrington
Marcus Haik, Westerly

Division 1-C
First Team
Jared Chaloux, Narragansett
Marquis Buchanan, Classical
Alexis DelGiudice, Classical
David Lynch, Hendricken
Shane Perrico, Woonsocket
Eze Wali, Hendricken

Second Team
Mekhi Wilson, Narragansett
Matthew Calabro, Narragansett
Davonte Lavallee, Woonsocket
Azzariah Harrison, Classical
Evenson St. Franc, Classical
Azmar Abdullah, Hendricken

Division 1-D
First Team
Raphel Awa, La Salle
Dimetri Iafrate, La Salle
Trey Rezendes, East Providence
Connor Chambers, Cranston East
Xavier Hazard, East Providence
Kelvin Odih, La Salle

Second Team
Max Collins, East Providence
Jonah Hill, East Greenwich
Naiziah Milien, Cranston East
William Winfield, East Providence
Dante Iafrate, La Salle
Donnel Williams, Cranston East

Division 2-A
First Team
Isiah Gois, Tolman
Maarten Lopes, Tolman
Wes Cournoyer, Burrillville
Niyo White, Saint Raphael
Ryan Rodriguez, North Providence
Luke DelDeo, Tiverton

Second Team
Rodney Wilson, Tolman
Jayel Rodrigues, Tolman
Jaden White, Burrillville
Jayden Cardoso, Saint Raphael
CJ Almagno, North Providence
Tristan White, Tiverton

Division 2-B
First Team
Joey Reyes Serrano, Shea
Enrique Sosa, Shea
Lavell Shepard, South Kingstown
Shan Folger, Hope
Alex Usher, Toll Gate
Brady Miale, West Warwick

Second Team
Elijah Evora, Shea
Malik Matanmi, Shea
Luca Prodigio, South Kingstown
Jeffrey Douglas, Hope
Pharrell Soares, Toll Gate
DionDre Chase, West Warwick

Division 2-C
First Team
Izayah King, Rogers
Darian Piker, Rogers
William Begones, Coventry
Timothy Robinson, Middletown
Camden DiChiara, Lincoln
Nick Masse, Cranston West

Second Team
Elijah Neal, Rogers
Bryan Robar, Rogers
Tyler Byrnes, Coventry
James Broady, Coventry
Ben Connerton, Middletown
Wayne McNamara, Lincoln

Division 2-D
First Team
Jeremiah Graham, Chariho
Tyler LaBelle, Chariho
Travis Cobain, Wheeler
Derek Salvatore, Johnston
DJ Sollitto, Pilgrim

Second Team
Liam Flynn, Chariho
Jake Faulise, Wheeler
Toby Pike, Wheeler
Anthony Corsinetti, Johnston
Brandon Whitman, Pilgrim

Division 3-A
First Team
Bruce McGuire, Mt Hope
Darius Ajakaiye, Moses Brown
Mike Mahone, Exeter West Greenwich
Joel Velasquez, Highlander
Parker Camelo, Mt Hope

Second Team
Catcher Dobron, Moses Brown
Ky’Shawn Turner, Highlander
Rick Julien, Mt Hope
Corey Bardsley, Exeter West Greenwich
Lucas Pennacchia, Exeter West Greenwich

Division 3-B
First Team
Xavier Lara, Blackstone Valley Prep
Juan Bedoya, Blackstone Valley Prep
Marcos Miranda, Juanita Sanchez
Alex Gasbarro, Mount Saint Charles
Luis Henderson, Paul Cuffee

Second Team
Ethan Sou, Blackstone Valley Prep
Herilton Amado, Juanita Sanchez
Amet Rodriguez, Juanita Sanchez
Nathan Tessier, Mount Saint Charles
Beah Cargoe, Paul Cuffee

Division 3-C
First Team
Jean Marie Preira, Davies
Alex Maia, Central Falls
Ricky Fonseca, Saint Patrick
Mike St. Angelo, Scituate
Chunn Anderson, Central Falls

Second Team
Kanz Giwa, Davies
Andrez Maldonado, Central Falls
John Oladipo, Saint Patrick
Jared Janiak, Scituate
Antonio Cabral, Davies

Division 3-D
First Team
Sal Bianca, Ponaganset
Kobe Pena, Times2
Jason Peters, Times2
Brennan Mellor, Prout
Aidan Bienvenue, North Smithfield

Second Team
Adam Bucci, Ponaganset
Chris Pimental, Prout
Cam Reynolds, North Smithfield
Tyler Brown, Ponaganset
Alfred Omondi, Times2
Ryan Krupa, Ponaganset

Coaches of the Year
Division 1 - Joe Bennett, Smithfield, Phil Rattenni, Narragansett
Division 2 - Billy Coughlin, Tolman, Mike Newsome, Rogers
Division 3 - Dave Campbell, Ponaganset, Brandon DiPaola, North Smithfield

Sportsmanship Awards
Division 1 - East Greenwich
Division 2 - Tiverton
Division 3 - Saint Patrick

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

MaxPreps

 

Information on Schools & the RIIL

 

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

rihssports5555@gmail.com

 

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page