RIHSS (Home)

Boys Soccer

RISCA All Division

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Current

 

Standings

Current Standings

Past Standings

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

Division I

Division II

Division III

Division IV

Division I-B (Non-State) (Defunct)

EIL

SENE Division I

SENE Division II

NEPSEC

Boys Soccer Title Totals

Regular Season (All Sports)

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

Notes on High School Championships

 

Championship Results

Division I

Division II

Division III

Division IV

Division I-B (Non-State) (Defunct)

 

Postseason

Current Results

Past Results

 

First Years of Teams in the RIIL

 

Projo All State

Current

Past

2018 Boys Soccer
R.I. Soccer Coaches Association All Division

 

Division I
First Team
Tomas Aldana, Central
Aidan Bagley, Cumberland
Juan Barrios, Tolman
Roy Barrios, Tolman
Luis Blanco, Tolman
Mikael Boahin, Portsmouth
Jack Brusso, La Salle
Liam Callahan, Portsmouth
Emmanuel Despines, Barrington
Ryan Dobrzynski, La Salle
Paulo Shultz-Lyera, East Providence
Conor Hogan, La Salle
Wrenano Honeyghan, South Kingstown
Max Horowitz, Moses Brown
Reinorf Kusi, Central
Matthew Lopes, Cumberland
Esteban Osorio, Central Falls
Nico Perugini, Barrington
Samuel Talavera, Classical
Ednilson Tavares, Shea
Alvin Themistocle, Moses Brown
Caleb Wagner, North Kingstown

Second Team
Julian Aristizabal, La Salle
Pat Asher, North Kingstown
Adam Bertherman, Cumberland
Manolis Calotychos, Classical
Tiago Da Costa, Tolman
Nathaniel Davies, Portsmouth
James Donahue, Coventry
Randy Figueroa, Central
Jake Froberg, North Kingstown
Rodrigo Gomes, Tolman
Justin Gorgone, Smithfield
Zach Grumbach, Moses Brown
Eddy Guiterrez, Classical
Ryan Johnson, Moses Brown
Joshua Leadem, Barrington
Jack McCarty, South Kingstown
Cade McHugh, Portsmouth
Jancy Mwelwa, Central
Nick Rockwell, Barrington
Juliano Silva, Cumberland
Kevin Torreco, Hendricken
Sam White, South Kingstown
Andrew Vieira, La Salle

Third Team
Christian Archilla, Classical
Lucas Crenshaw, Classical
Evan Connover, South Kingstown
Jason DeAmaral, Hendricken
Aidan Doyle, Barrington
Ryan Frasier, Coventry
Leandro Frias, East Providence
Brandon Healy, Hendricken
Owen Horiagon, South Kingstown
Kolya Markov-Riss, Moses Brown
Luis Monteiro, Shea
Keisse Pina, Central Falls
Carsen Prater, Portsmouth
Alexander Ragosta, La Salle
Kevin Reed, Central
Kevin Ruiz, Central
Jayce Thompson, Smithfield

Coach of the Year - Dan Silva, Tolman
Sportsmanship Award – Central Falls
Lyle Perra Player of the Year – Luis Blanco, Tolman

Division II
First Team
Ryan Allen, Chariho
Cameron Anderson, Chariho
Braeden Cannon, Wheeler
Kevin Casteneda, Hope
David Chatty, Lincoln
Zach Chofay, Prout
Riley Crozier, North Smithfield
Justin Decelles, North Smithfield
Michael deRonde, North Smithfield
Ethan Fain, East Greenwich
Nick Gosselin, Burrillville
Camden Harrigan, Burrillville
Kaelin Kilroy, Narragansett
Sam Lewin, East Greenwich
Aaron Ly, Cranston West
Jamey Mayer, Wheeler
Kerin Murillo, Cranston East
Ervin Noriega, Hope
Martin Piette, Mount St. Charles
Kyle Rodrigues, Lincoln
Joseph Scolaro, Mt. Hope
Jonathan Soares, Davies
Edwin Van Renselaar, Cranston West

Second Team
Daniel Beauchemin, North Smithfield
Zach Bell, Prout
Elijiah Calzada, West Warwick
Matt Carvalho, Lincoln
Travis Cobain, Wheeler
Michael Fernandes, North Smithfield
Benjamin Gallo, Cranston West
Lucas Gencarella, Westerly
Kody Gordon, Chariho
Justin Grenier, East Greenwich
Luke Hogan, Cranston East
Riley Hughes, Chariho
Josh Jahnz, Lincoln
Ayden Koncak, East Greenwich
Taj Lessa, Wheeler
Angel Lopez, Cranston East
Sam Luzzi, Westerly
Michael Martinelli, Cranston West
Paul Melo, Burrillville
Alex Ortega, Hope
Jerson Perez, Mount Pleasant
Ivan Ruiz, Wheeler
Jaxon Tamulaites, Mt. Hope
Cam Toti, Burrillville
Angel Vasquez, Hope

Third Team
Jorge Avila, Cranston East
Cole Batista, East Greenwich
Aidan Beauchemin, North Smithfield
Alex Botelho, Mt. Hope
Thomas Burke, Mount St. Charles
Warner Casey, Prout
Bonnett Fahari, Hope
Zach Gieseke, Burrillville
Matt Henault, West Warwick
David Idarraga, Lincoln
Devan Jessop, Chariho
Alex Lopez, Cranston West
Dakota McCaughey, Davies
Aiden Pastora, Wheeler
Andre Portillo, Mount Pleasant
Ben Reddington, Narragansett

Coach of the Year - Eric Korytkowski, North Smithfield
Sportsmanship Award – Mount Pleasant
Lyle Perrera Player of the Year – Braeden Cannon, Wheeler

Division III
First Team
Hezekiah Adeyeye, Woonsocket
Connor Agnew, Johnston
Harrison Blais, Woonsocket
Max Caracuzzo, Pilgrim
Chad Carreiro, Tiverton
Liam Clancey, Middletown
Trey Cruz, Middletown
Jabes Cuadrado, North Providence
Noah Dowham, Exeter/West Greenwich
Shane Langton, Scituate
Tim Levakis, Tiverton
Jonathan Martinez, Blackstone Valley
Tyler Miller, Rogers
Cano Morales, St. Raphael
Lucas Patrone, Johnston
Dan Peixinho, Pilgrim
Ed Pereira, Toll Gate
Patrick Pires, Blackstone Valley
Dylan Polion, St. Raphael
Cian Purcell, Exeter/West Greenwich
Maddox Realejo, Ponaganset
Joshua Recio, Juanita Sanchez
Max Rodriguez, St. Raphael
Michael Tetreault, Providence Country Day

Second Team
Faisal Alsabbagh, North Providence
Shawn Anderson, Exeter/West Greenwich
Sebastian Coso, Blackstone Valley
Josh Costello, Toll Gate
David D’Andrea, Pilgrim
Dawson Enright, Pilgrim
Noah Fontaine, Exeter/West Greenwich
Paulo Frias Jr., Pilgrim
Keydell Fuller, Middletown
Julian Giraldo, St. Raphael
Caiden Ibbotson, Tiverton
Jarred Lameiro, Johnston
Ryan Lavoie, Johnston
Carlos Ledesma, Woonsocket
Jorge Lucario, Blackstone Valley
Jason Nguyen, Middletown
Chris Olney, Scituate
Hector Padilla, St. Raphael
Shane Ramos, Tiverton
James Rosales, Paul Cuffee
Henry Schaefer, Providence Country Day
Adelso Sicaju, Woonsocket
Joe Silvestre, Toll Gate
Brandon Talbot, Scituate

Third Team
DJ Anderson, Johnston
Nick Baccari, Exeter/West Greenwich
Jason Corrales, Woonsocket
Dante Damiano, Providence Country Day
Zach DiSilva, Pilgrim
Joe Majkut, St. Raphael
Ulises Lopez, Juanita Sanchez
Walter Mey, Middletown
Lucas Mitchell, Ponaganset
Gabriel Morris, Blackstone Valley
Lorenzo Olsen-Sherman, Rogers
Antonio Patrone, Johnston
Enrique Soliz, Paul Cuffee
Joshua Sousa, North Providence
Jake Valliancourt, Tiverton

Coach of the Year – Frank Balcarel, St. Raphael
Sportsmanship Award – Blackstone Valley Prep
Lyle Perra Player of the Year – Hezekiah Adeyeye, Woonsocket

 

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

MaxPreps

 

Information on Schools & the RIIL

 

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

rihssports5555@gmail.com

 

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page