RIHSS (Home)

Girls Volleyball

Standings

Current Standings

Past Standings

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

Division I

Division II

Division III

Division IV

Girls Volleyball Title Totals

Regular Season (All Sports)

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

 

Championship Results

Division I

Division II

Division III

Division IV

 

Postseason

Current Results

Past Results

 

First Years of Teams in the RIIL

 

Projo All State

Current

Past

 

RIVCA All Division

Current

Past

 

2021 (Fall) Girls Volleyball
R.I. Volleyball Coaches Association All Division

 

Division I-North
First Team
OH – Emily Bessette, Cranston West
OH – Amanda Pierce, Mount St. Charles
OH – Shannon Raftery, Cumberland
MB – Ajie Jagne, Cranston East
MB – Sydney Rosciti, La Salle
S – Mackenzie Bessette, Cranston West
S – Samantha Murphy, Cumberland

Second Team
OH – Bethanie Jean-Phillippe, Cranston East
OH – Sarina Marines, Cranston East
MB – Eve Anthony, Cranston West
RS/OH – Somadina Amaechina, La Salle
RS/MB – Sarah McBorough, La Salle
L – Elizabeth Lewandowski, Cranston West
L – Haley Lonergan, East Providence

Division I-South
First Team
OH – Ava Grace Dresback, Prout
OH – Josie Gustavson, Prout
OH – Madison Lupino, Coventry
OH – Abby Ryno, North Kingstown
MB – Carly Tomlinson, South Kingstown
MB – Ava Wentworth, South Kingstown
S – Taylor Stevenin, Coventry

Second Team
OH – Ava Brock, South Kingstown
OH – Cassidy Cole, North Kingstown
OH – Tatum Horley, Portsmouth
MB – Jillian Plante, Coventry
S – Natalia McNeal, South Kingstown
S – Ella Maack, North Kingstown
S – Mia Slade, Prout

Division II
First Team
OH – Kendra Daily, Classical
OH – Camilla May, Rogers
MB – Abigail Camara, West Warwick
MB – Avery LeBlanc, Exeter-West Greenwich
RS – Sophie Breitenbach, Rogers
RS – Mae D’Ambra, West Warwick
L – Jenna Loring, Chariho
L – Aliyah Naseer, West Warwick

Second Team
OH – Kaleigh Catucci, Pilgrim
OH – Paula Pesoa, Classical
OH – Grace Stephenson, Mt. Hope
MB – Victoria Adegboyega, St. Raphael
MB – Laura Matchett, North Smithfield
MB – Andrayah Williams, Lincoln
L – Carmen Boyan, Classical
L – Samantha Kratman, Lincoln

Third Team
OH – Gabriella Osiris-Palo, Bay View
MB – Danaysha Cherry, Rogers
MB – Victoria Pariseault, Exeter-West Greenwich
MB – Gianna Ramos, Pilgrim
RS/S – Alexis Cole, Chariho
S – Brea Alves, West Warwick
S – Abigail Reall, Ponaganset
L – Jaylen Molina, Johnston

Fourth Team
OH – Madisyn Harnois-Lafreniere, North Smithfield
OH – Hannah Jackson, Chariho
OH – Jayana Lavoie, Classical
OH – Alexia Noel, Lincoln
OH – Isabella Rua, Burrillville
OH – Katy Serth, Rogers
RS/S – Mia Shaw, Mt. Hope
L – Morgan Martin, Barrington

Division III
First Team
OH – Kayla Bennett, Middletown
OH – Maddie Geisser, Scituate
OH – Daneisha Manzueta, Central Falls
OH – Joana Rodrigues, Central Falls
OH – Amira Veldman-Wilson, Block Island
RS – Meg Beal, Westerly
L – Daniella Escudero, Tolman

Second Team
OH – Gwen Delaney, Middletown
OH – Sara Silvestre Rivera, Central
OH – Chloe Weber, Block Island
MB – Rachel Federico, Westerly
MB – Emma LaPlante, Scituate
RS – Amayah Bell, Central Falls
L – Kailey St. Pierre, Scituate

Third Team
MB – Jaylin Pena, Juanita Sanchez
S – Hanna Adeniyi, Tolman
S – Madison Her, Central
S – Sandy Lee, Juanita Sanchez
S – Averie Vivieros, Middletown
S – Cally Weber, Block Island
L – Hannah Barlow, Middletown

Division IV
First Team
OH – Nayeska Contreras, Mount Pleasant
OH – Olivia Miranda, Tiverton
MB – Ama Koran, Providence Country Day
MB – Molly Richardson, Tiverton
MB – Olivia Waranis, Narragansett
S – Sidney Davis, Narragansett
S – Tessa LaFrenier, Providence Country Day

Second Team
OH – Yanexa Almonte, Paul Cuffee
OH – Kaylie Cabral, Tiverton
OH – Ariana Penate, Mount Pleasant
OH – Alexandra Tuoti, Narragansett
MB – Claudia Lapointe, Tiverton
L – Lucy Oberheu, Narragansett
L – Seranna Sousa, Providence Country Day

Third Team
OH – Ella LaFrenier, Providence Country Day
OH – Fiona Magee, Blackstone Valley Prep
OH – Vanessa Senethip, Paul Cuffee
S – Roxy Garcia, Paul Cuffee
S – Nicole Susana, Mount Pleasant
L – Kylee Bennett, Narragansett

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

MaxPreps

 

Information on Schools & the RIIL

 

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

rihssports5555@gmail.com

 

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page