RIHSS (Home)
Girls
Swimming
RISCA All Division
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
Current
Standings
Current
Standings
Team
W/L Records
Champions
State
Division
I
Division
II
Division III
Division IV
RI
New England Titles
SENE
NEPSEC
Girls
Swimming Title Totals
Regular
Season (All Sports)
Individual
School Pages (All Sports)
School
Totals (All Sports)
All
Sports' Championships Year by Year (Every Division)
All
Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)
Notes
on High School Championships
Championship
Results
State (Defunct)
Division II (Defunct)
Division III (Defunct)
Postseason
Current
Results
Past Results
State Records
First
Years of Teams in the RIIL
Projo All State
Current
Past
New
England Championship Information
New
England Council
|
1996 Girls Swimming
R.I. Swimming Coaches Association All Division
Class A
First Team
200 Medley Relay - Barrington (Morgan Barense, Megan Wyatt, Amanda Macomber, Audrey Couto)
200 Freestyle - Audrey Couto, Barrington
200 Individual Medley - Morgan Barense, Barrington
50 Freestyle - Amada Macomber, Barrington
100 Butterfly - Kate Breslin, Cumberland
100 Freestyle - Sue Breslin, Cumberland
500 Freestyle - Julie Breslin, Cumberland
200 Freestyle Relay - Barrington (Audrey Couto, Morgan Barense, Amanda Macomber, Sarah Rankowitz)
100 Backstroke - Morgan Barense, Barrington
100 Breaststroke - Audrey Couto, Barrington
400 Freestyle Relay - Cumberland (Sue Breslin, Karli Hastings, Christine Rotondo, Pam Sullivan)
Second Team
200 Medley Relay - East Providence (Stacey Lavallee, Meredith Almquist, Christy Lavallee, Regan Ricciardi)
200 Freestyle - Julie Breslin, Cumberland
200 Individual Medley - Kate Breslin, Cumberland
50 Freestyle - Sue Breslin, Cumberland
100 Butterfly - Julia Sullivan, Cumberland
100 Freestyle - Sarah Rankowitz, Cumberland
500 Freestyle - Christine Rotondo, Cumberland
200 Freestyle Relay - Cumberland (Jessicah Busch, Julia Sullivan, Kate Breslin, Sue Breslin)
100 Backstroke - Liza Catallozzi, Lincoln
100 Breaststroke - Megan Wyatt, Barrington
400 Freestyle Relay - Barrington (Mary Riley, Megan Wyatt, Amanda Macomber, Sarah Rankowitz)
Class B
First Team
200 Medley Relay - Pilgrim (Melissa Gillooly, Maura McGonagle, Corine Montonaro, Diane Kavanaugh)
200 Freestyle - Jamie Pascale, Cranston West
200 Individual Medley - Corine Montonaro, Pilgrim
50 Freestyle - Samantha Johnson, Cranston West
100 Butterfly - Deanna Casale, Cranston West
100 Freestyle - Maura McGonagle, Pilgrim
500 Freestyle - Jamie Pascale, Cranston West
200 Freestyle Relay - Pilgrim (Maura McGonagle, Melissa Gillooly, Diane Kavanaugh, Corine Montonaro)
100 Backstroke - Maura McGonagle, Pilgrim
100 Breaststroke - Corine Montonaro, Pilgrim
400 Freestyle Relay – Cranston West (Samantha Johnson, Deanna Casale, Jennifer Spinelli, Jamie Pascale)
Second Team
200 Medley Relay - Cranston West (Samantha Johnson, Abby Volino, Jennifer Demers, Larissa Palozzi)
200 Freestyle - Deanna Casale, Cranston West
200 Individual Medley - Jennifer Spinelli, Cranston West
50 Freestyle - Melissa Gillooly, Pilgrim
100 Butterfly - Jennifer Demers, Cranston West
100 Freestyle - Melissa Gillooly, Pilgrim
500 Freestyle - Jennifer Spinelli, Cranston West
200 Freestyle Relay - Cranston West (Deanna Casale, Jamie Pascale, Larissa Palozzi, Jennifer Spinelli)
100 Backstroke - Samantha Johnson, Cranston West
100 Breaststroke - Abby Volino, Cranston West
400 Freestyle Relay - Cranston East (Julie Nesucham, Sarah Mullaney, Christine Pawlak, Sue Ferranti) |