RIHSS (Home)
Girls
Swimming
RISCA All Division
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
Current
Standings
Current
Standings
Team
W/L Records
Champions
State
Division
I
Division
II
Division III
Division IV
RI
New England Titles
SENE
NEPSEC
Girls
Swimming Title Totals
Regular
Season (All Sports)
Individual
School Pages (All Sports)
School
Totals (All Sports)
All
Sports' Championships Year by Year (Every Division)
All
Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)
Notes
on High School Championships
Championship
Results
State (Defunct)
Division II (Defunct)
Division III (Defunct)
Postseason
Current
Results
Past Results
State Records
First
Years of Teams in the RIIL
Projo All State
Current
Past
New
England Championship Information
New
England Council
|
2014 Girls Swimming
R.I. Swimming Coaches Association All Division
Division I
First Team
200 medley relay: Prout (Cassie St. Angelo, A. Neill, Bella Miko-Rydzai, Julia Gavin)
200 yd freestyle: Kate Magill, Bay View
200 IM: Hannah Pariseault, North Kingstown
50 freestyle: Haley Ryan, Barrington
100 butterfly: Bella Miko-Rydzai, Prout
100 freestyle: Emily Landon, North Kingstown
500 freestyle: Kate Magill, BayView
200 free relay: North Kingstown (S. Fain, M. David, H. Pariseault, E. Landon)
100 backstroke: Cassie St. Angelo, Prout
100 breaststroke: Grace Bellamy, Barrington
400 free relay: North Kingstown ( S. Fain C. Luebeck, H. Pariseault, E. Landon)
Second Team
200 medley relay: Barrington (L. Wanquing, G. Bellamy, E. Gurchick, H. Ryan)
200 freestyle: Grace Flaherty, Prout
200 IM: Bella Miko-Rydzai, Prout
50 freestyle: Emily Landon, North Kingstown
100 butterfly: Kenzie McCormick, Cumberland
100 freestyle: Haley Ryan, Barrington
500 freestyle: Hannah Pariseault, North Kingstown
200 freestyle relay: Barrington (A. Vessey, G. Bellamy, E. Gurchiek, D. Gibalerio)
100 backstroke: Emma Orton, La Salle
100 breaststroke: Julia Gavin, Prout
400 freestyle relay: Prout (Julia Gavin, Molly Guidice, Bella Miko-Rydzai, Cassie St. Angelo)
Division II
First Team
200 medley relay: Narragansett (M. Degnan, X. Whittaker, M. McPhillips, E. Foeri)
200 freestyle: Jackie Karowicz, South Kingstown
200 IM: Kristin Karpowicz, South Kingstown
50 frrestyle: Mollie Westrick, Lincoln
100 butterfly: Michaela Degnan, Narragansett
100 freestyle: Jackie Karpowicz, South Kingstown
500 freestyle: Mollie Westrick, Lincoln
200 freestyle relay: South Kingstown (E. Elton, K. Karpowicz, S. Nuttall, J. Karpowicz)
100 backstroke: Michaela Degnan, Narragansett
100 breaststroke: Sabrina Nuttall, South Kingstown
400 freestyle relay: South Kingstown (E. Dunkle, A. Dunkle, K. Karpowicz, J. Karpowicz)
Second Team
200 medley relay: South Kingstown (K. Vitello, S. Nuttall, A. Dunkle, E. Pelton)
200 freestyle: Ellie Dunkle, South Kingstown
200 IM: Sabrina Nuttall, South Kingstown
50 freestyle: Emma Pelton, South Kingstown
100 butterfly: Allison Dunkle, South Kingstown
100 freestyle: Emma Pelton, South Kingstown
500 freestyle: Ellie Dunkle, South Kingstown
200 freestyle relay: Narragansett (X. Whittaker, H. Page, M. McPhillips, M. Degnan)
100 backstroke: Kristin Karpowicz, South Kingstown
100 breaststroke: Xia Whittaker, Narragansett
400 freestyle relay: Lincoln (E. Jacobson, D. Jorge, N. Moneghan, M. Westrick)
Division III
First Team
200 medley relay: Middletown (J. Lalli, S. Borges, I. Maguire, L. Smolenski)
200 freestyle: Beatrix Lavigueur, Rogers
200 IM: Sydney Borges, Middleteown
50 freestyle: Johanna Lalli, Middletown
100 butterfly: Taylor Ryan Pilgrim
100 freestyle: Marina Chatterton, Classical
500 freestyle: Beatrix Lavigueur, Rogers
200 freestyle relay: Middletown (J. Lalli, B. Campbell, C. Synott, S. Borges)
100 backstroke: Johanna Lalli, Middletown
100 breaststroke: Sydney Borges, Middletown
400 freestyle relay: Rogers (B. Lavigueur. A. Clark, M. Whittaker, K. McGuire).
Second Team
200 medley relay: Pilgrim (T. Ryan, M. Caron, S. Caracuzzo, A. Slater)
200 freestyle: Abbey Slater, Pilgrim
200 IM: Taylor Ryan, Pilgrim
100 butterfly Sophia Caracuzzo, Pilgrim
100 freestyle: Brona Campbell, Middletown
500 freestyle: Kaitlin McGuire, Rogers
200 freestyle relay: Rogers (B. Laigueur. M. Whitaker, A. Clarke, K. McGuire)
100 backstroke: Kaitlyn McGuire, Rogers
100 breaststroke: Marina Chatterton, Classical
400 freestyle relay: Pilgrim (T. Ryan, S. Carracuzzo, M. Caron. A. Slater) |