RIHSS (Home)

Baseball

Standings

Current Standings

Past Standings

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

Division I

Division II

Division III

Class A (Non-State) (Defunct)

EIL

SENE Division I

SENE Division II

Baseball Title Totals

Regular Season (All Sports)

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

Notes on High School Championships

 

Championship Results

Division I

Division II

Division III

Class A (Non-State) (Defunct)

 

Postseason

Current Results

Past Results

 

First Years of Teams in the RIIL

 

Projo All State

Current

Past

 

RIBCA All Division

Current

Past

 

2022 Baseball
R.I. Baseball Coaches Association All Division

 

Division I-A
First Team
Ryan Allen, Lincoln
Colby Barker, Pilgrim
Michael Bradshaw, Cumberland
Jacob Chin, Cranston West
Anthony DeCotis, Cranston West
Brandyn Durand, Hendricken
Jack Dwyer, Smithfield
Anthony Fernandez, Cranston East
Sean Gallagher, Pilgrim
Carlos Merejo, Cranston East
Jared Munoz, Hendricken
Andrew Noland, Hendricken
Grogan O’Brien, East Greenwich
Scott Penny, Cumberland
Caden Specht, Lincoln
Tommy Turner, Coventry
Jared Vadenboncoeur, Coventry

Second Team
Connor Allard, Cumberland
Dylan Bourret, Pilgrim
Braeden Campbell, Hendricken
Logan Downey, Coventry
Griffin Crain, Hendricken,
Gian Garroccio, Hendricken
Parke Hardesky, East Greenwich
Donovan Lopez, Lincoln
Jamie Luna, Toll Gate
Elijah Moffat, Lincoln
Chris Piscione, Cranston West
Luke Plumer, Cumberland
Kelvin Santos, Cranston East
Zachary Scotti, Toll Gate
Bradyn Shadoian, Smithfield
Jake Snowling, Cranston West
D.J. Sollitto, Pilgrim
Adam Vesey, Coventry
Devante Viveiros, Cranston East

MVP - Cameron Harthan, Cumberland
Cy Young - Alex Clemmey, Hendricken
Player of the Year - Jack LaRose, Hendricken
Golden Glove - Colby Kuzman, Cranston West
Team Sportsmanship - Toll Gate
Brian Fell Award Nominees - Jacob Chin, Cranston West

Division I-B
First Team
Aidan Aggarwal, Moses Brown
Elijah Barber, East Providence
Parker Camelo, Mt. Hope
Macauley Dunn, Portsmouth
A.J. Jones, Mt. Hope
Patrick Jones, La Salle
Conor Kelly, South Kingstown
Robinson Lamond, North Kingstown
Josh Lincourt, North Kingstown
Eric Lindley, South Kingstown
Owen Malone, Portsmouth
Adonis Medina, Central
Braeden Perry, North Kingstown
Gavin Rodman, South Kingstown
Michael Salzillo, La Salle
Richard Segura, Central
Matt Williams, Middletown

Second Team
Avery Acuna, Central
Evan Beattie, North Kingstown
Gavin Bicho, Portsmouth
Clyde Boutier, La Salle
William Brew, North Kingstown
Andrew Ciarniello, North Kingstown
Antony Cruz, Central
Tucker deWolf, Moses Brown
Matthew Davis, Barrington
Brad Denson, Mt. Hope
Kenny Firlings, Middletown
Davis Johnson, Moses Brown
Graeme LaPlante, South Kingstown
Quinn Murphy, Barrington
Rian O’Rourke, South Kingstown
Marcus Rodrigues, La Salle
Cameron Ruggieri, Portsmouth
Manny Santos, East Providence
Jack Standish, Mt. Hope

MVP - Ben Brutti, South Kingstown
Cy Young - Evan Maloney, North Kingstown
Player of the Year - T.J. Gormley, North Kingstown
Golden Glove - John Mass, Portsmouth
Team Sportsmanship - Central
Brian Fell Award Nominees - Elijah Barber, East Providence

Division II-A
First Team
C.J. Almagno, North Providence
Timothy Breen, St. Raphael
Christian Campanella, Ponaganset
Michael Cinquantini, Woonsocket
Spencer DiGiulio, Ponaganset
Jack Farrell, Burrillville
Harold Fernandez, St. Raphael
Mike Ficocelli, North Providence
Garrick Godin, Mount St. Charles
Jacob Goodwin, Mount St. Charles
Randy Hiraldo, Mount Pleasant
Jaymond Laboissiere, Tolman
Andreas Lopez, Woonsocket
Matt Morreau, Scituate
Carlos Roquez, Mount Pleasant
Joshua Simpson, Burrillville
Victor Suarez, Hope
Tyler Tremblay, St. Raphael
Jaden Violette, Woonsocket

Second Team
Carlo Acquisto, Burrillville
Aidan Bolwell, Ponaganset
Aaron Carrion, Tolman
Aidan Cauley, Ponaganset
Jose Corporan, Hope
Andy DelSanto, Scituato
Mason Doucette, Burrillville
Isaiah Figueroa, Woonsocket
Mike Frausto, St. Raphael
Jesus Lanzo, Woonsocket
Deke Mousseau, Mount St. Charles
Shane Perrico, Woonsocket
Vin Pontarelli, North Providence
Connor Robilliard, Mount St. Charles
Edward Roquez, Mount Pleasant
Mike Scalzo, Scituate
Jayden Tolentino, North Providence
Dariel Vargas, Mount Pleasant
Jason Yany, St. Raphael

MVP - Michael Laboy, Woonsocket
Cy Young - Jonathan Quinn, St. Raphael
Player of the Year - Misael Laboy, Woonsocket
Golden Glove - Tyler Mellor, Scituate
Team Sportsmanship - Scituate
Brian Fell Award Nominees - Andy DelSanto, Scituate

Division II-B
First Team
Zach Beckler, Westerly
Ty Condon, West Warwick
Travis Costa, Westerly
Andrew DiBiasio, Narragansett
Ben Fargo, Chariho
Lian Flynn, Chariho
Andrew Frenze, Prout
Jack Kesner, Prout
Quinn Kortick, West Warwick
Luc Lavigueur, Rogers
John David O’Hara, Wheeler/Rocky Hill
Nathan Ricci, Exeter-West Greenwich
Grayson Sparr, Wheeler/Rocky Hill
Jack Tenuta, Westerly
Devan Pieroni, Tiverton
Tyler Poirier, Narragansett
Dante Ricci, Johnston
Joe Silvia, Johnston
Joe Vento, Johnston

Second Team
Zach Bianco, Narragansett
Alan Carpenter, Chariho
Jared Chaloux, Narragansett
Logan Dean, West Warwick
Nick Fiore, Westerly
Michael Poole, Westerly
Derek Gemondi, Prout
Anand Heintz Jr., Wheeler/Rocky Hill
Nick Lopes, Exeter-West Greenwich
Noah McParin, Prout
Josh Pedus, West Warwick
Cayden Rego, Tiverton
Kam Rego, Tiverton
Oliver Rey, Rogers
Cam Salois, Johnston
Derek Salvatore, Johnston
Shep Simmons, Westerly
Will Singer, Wheeler/Rocky Hill
Jack Stevens, Chariho

MVP - Jeremy Urena, Johnston
Cy Young - Dean Pons Jr., Westerly
Player of the Year - Greg Gorman, Westerly
Golden Glove - Calvin Battersby, West Warwick
Team Sportsmanship - Tiverton
Brian Fell Award Nominees - Quinn Kortick, West Warwick

Division III
First Team
Leandro Araujo, Times2/Paul Cuffee
Antonio Cabral, Davies
Alexis Catalan, Blackstone Valley Prep
Jalen Dennis, Classical
Andry Guzman-Polanco, Central Falls
Ethan Harnois, North Smithfield
Armani Hernandez, Juanita Sanchez
Cristian Laureano, Juanita Sanchez
Carlos Lee, Classical
Ian Montanez, Shea
Christopher Rodriguez-Gonzalez, Blackstone Valley Prep
Daniel Rose, Davies
Elvis Santos, Times2/Paul Cuffee
Cole Skinner, North Smithfield
Wyatt Leitizia, North Smithfield

Second Team
Tyler Albino, North Smithfield
Walny Arache-Concepcion, Shea
Devin Casson, Blackstone Valley Prep
Allen Espinal, Classical
Hector Flores, Times2/Paul Cuffee
Luis Garcia-De la Cruz, Juanita Sanchez
Max Gleadow, Classical
Javier Gomez, Classical
Nick Iannetta Blackstone Valley Prep
David Laquale, Davies
Levar Mathis, Central Falls
Junior Paulino, Juanita Sanchez
Carlos Santos, Times2/Paul Cuffee
Robby Spardello, Davies
Daniel White, North Smithfield

MVP - Kayden Artruc, North Smithfield
Cy Young - Max DeLuca, Classical
Player of the Year - Jase Deanseries, Davies
Golden Glove - David Doherty, North Smithfield
Team Sportsmanship - Blackstone Valley Prep

 

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

MaxPreps

 

Information on Schools & the RIIL

 

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

rihssports5555@gmail.com

 

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page