RIHSS (Home)
Boys Volleyball
RIVCA All Division
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
No 2004 Season
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
No 2020 Season
2021
2022
2023
Current
Standings
Current
Standings
Team
W/L Records
Champions
Division
I
Division II
Division III
Boys
Volleyball Title Totals
Regular
Season (All Sports)
Individual
School Pages (All Sports)
School
Totals (All Sports)
All
Sports' Championships Year by Year (Every Division)
All
Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)
Championship
Results
Division
I
Division
II
Division III
Postseason
Current
Results
Past
Results
Projo All State
Current
Past
|
2007 Boys Volleyball
R.I. Volleyball Coaches Association All Division
Division I
First Team
Dave Rufful, Hendricken
Brendan O'Brien, Hendricken
Chris Colbert, Toll Gate
James Boyce, East Providence
Paul Cross, Chariho
Mike Fanning, North Kingstown
Robert Grant, East Providence
Second Team
Ajay Marken, East Greenwich
Drew Simmons, Hendricken
Bob Sherburne, Toll Gate
Aaron Stinson-Hall, North Kingstown
Ryan Buckley, Chariho
Adam Duskiewicz, South Kingstown
Third Team
Sean Rahill, East Providence
Dustin Baker, East Greenwich
Ryan Bartlett, Coventry
Mike DelSignore, Hendricken
Jeff Siatti, North Kingstown
Chad Mancuso, South Kingstown
Coach of the Year: Keith Martinous, East Providence
Sportsmanship Award: Chariho
Division II-South
First Team
Ryan Coburn, West Warwick
Rory Hartnett, Exeter/West Greenwich
Richard Genovesi, West Warwick
Justin Amaral, Warwick Vets
Daniel Bacarri, Exeter/West Greenwich
Zachary Ricci, Exeter/West Greenwich
Second Team
Andrew McGarry, Warwick Vets
Teddy Sanford, Exeter/West Greenwich
Tim Haley, West Warwick
Josh Hendrickson, Warwick Vets
Eric Desirey, Exeter/West Greenwich
Nathan Furtado, West Warwick
Division II-West
First Team
Michael Rayner, La Salle
William Kelleher, La Salle
Nate Baxter, Pilgrim
Alex Schneider, Pilgrim
Steven Trenteseaux, Tolman
Helio Soares, Central
Second Team
Tom Allin, La Salle
Alex Leach, La Salle
Matt Yeadon, Pilgrim
Noe Trenz, Tolman
Jason Veiga, Tolman
Jorge Dos Santos, Shea
Division II-North
First Team
Micro Sayarath, Mount Pleasant
Joe Catanzaro, Scituate
Tim Fitzpatrick, Mount St. Charles
O'Lick Maknosa, Classical
Owen Jacobs, Mount St. Charles
Mike Wilbur, Scituate
Division II-North
Second Team
Justin Berendes, Lincoln
Obafemi Kolawole, Mount Pleasant
Alex Amylon, Scituate
Oscar Zorrilla, Classical
Colin Russel, Mount St. Charles
Mitchell Baldwin, Lincoln
Coach of the Year: Neil Nachbar, Tolman
Sportsmanship Award: Classical
|