2017 Girls Tennis
R.I. Tennis Coaches Association All Division
Division I – Met A
First Team
Singles
Kennedy May, La Salle
Lauren May, La Salle
Anneke Cornelissen, Wheeler
Caroline Maher, Barrington
Sarah Curran, Bay View
Kinara Gasper, Moses Brown
Doubles
Mollie Maggiacomo-Hannah O’Brien, La Salle
Maggie Kinnear-Ally Romano, Mount St. Charles
Abigail Walter-Jillian Walter, Barrington
Second Team
Singles
Jenna Lisi, La Salle
Viansa Portesi, La Salle
Hope Robertson, Barrington
Giuliana Nardo, Wheeler
Alexis DaSilva, Bay View
Isabella Coppolino, Mount St. Charles
Doubles
Victoria Glucksman-Anya Chowdry, La Salle
Alexis Brenner-Lauren Jay, Barrington
Georgia Grippin-Zara Salem, Moses Brown
Division I – Met B
First Team
Singles
Dakota Busch, Westerly
Sophie Fulghum, East Greenwich
Isabella Baffoni, Smithfield
Kendra Smith, North Kingstown
Gianna Ferraro, Westely
Kalare Lo, East Greenwich
Doubles
Nikki Kanis-Faye Preston, East Greenwich
Mackenzie Montoya-Sydney Chabot, North Kingstown
Emma Cote-Maddie Warwick, North Kingstown
Second Team
Singles
Lia Lamendola, North Kingstown
Lauren Fortier, Smithfield
Ellie Handy, North Kingstown
Emma O’Connell, Lincoln School
Jess Jianos, Lincoln School
Taylor Colbert, South Kingstown
Doubles
Maddie Wehr-Sydney Burke, East Greenwich
Juliet Batek-Meghan Kiernan, Smithfield
Kara Brush-Casey Derderian, Smithfield
Division II – Suburban A
First Team
Singles
Caroline Parker, Mt. Hope
Olivia Rajabiun, Cumberland
Amaih Sommer, Cumberland
Maddy Capaldi, Toll Gate
Meaghan Dolan, Mt. Hope
Alison Banks, Lincoln
Doubles
Salma Taghzout-Blaisedel Frampton, Cumberland
Aryana Khun-Jocelyn Manfield, Lincoln
Christina Gosselin-Mikayla St. Jean, Lincoln
Second Team
Singles
Nicolette Camey, Lincoln
Casey Farrell, Cumberland
Alexus Phommachanh, Lincoln
Jill Parker, Mt. Hope
Allie Mowry, Cumberland
Elyssa Tancrede, Ponaganset
Lauren Germani, Lincoln
Ellie Knapman, Mt. Hope
Doubles
Ellee Kopecky-MacKenzie DosSantos, Mt. Hope
Emaly Akkaoui-Madison Akkaoui, Ponaganset
Division II – Suburban B
First Team
Singles
Liz Duffy, Prout
Isabella Corso, Cranston West
Gabby Huzyk, Chariho
Brianna Boudreau, North Smithfield
Jenson Tavares, Prout
Marissa Such, Cranston West
Doubles
Lucy Botelho-Catherine Eno, Prout
Lily Moswka-Annabel O’Donnell, Narragansett
Leah Ragosta-Steph Cuervo, Cranston West
Second Team
Singles
Angela Figueroa, Prout
Courtney James, Coventry
Meredith Kitson, Narragansett
Alyanna Kozlik, North Smithfield
Bethany Koziol, Chariho
Kathryn Moody, Prout
Doubles
Kaitlynn Slattery-Payton Canavan, Prout
Olivia Martin-Sophia Kue, Cranston West
Kathryn Staebler-Sinead Maron, Prout
Division III – Central A
First Team
Singles
Alexandra Pratt, Middletown
Mary McBride, East Providence
Sydnee Pelletier, Tiverton
Ashley Carlson, Exeter/West Greenwich
Jaimi Vailancourt, Tiverton
Lillian Conti, East Providence
Malinda Fry, Exeter/West Greenwich
Jessica Costello, East Providence
Doubles
Hannah Nasser-Anna Ming Holden, Middletown
Rassa Lau-Emily Ramsey, East Providence
Second Team
Singles
Michelle Aldazabal, Middletown
Skylar Lewis, Tiverton
MacKenzie Silveira, Middletown
Regan McEnroe, Middletown
Megan Amore, East Providence
Doubles
Amy Flynn-Olivia Banister, Middletown
Suzanne Buckley-Lindsay Monast, Tiverton
Madison Turner-Rose Lawrence, East Providence
Division III – Central B
First Team
Singles
Sophie Pazzo, Shea
Serena Rose Gaskin, St. Raphael
Jill Borosofsky, Classical
Daniella Morel, North Providence
Crystal Cordones, Central
Lily Votta, Scituate
Jenna Gustafson, Pilgrim
Doubles
Gianna Montella-Hailey Mendes, North Providence
Emma Giusti-Nicole Godbout, Scituate
Molly Frazier-Jillian Hughes, St. Raphael
Second Team
Singles
Mary Catherine Fonaro, North Providence
Emily Fournier, St. Raphael
Victoria Winter, North Providence
Emily Miranda, St. Raphael
Sarah Colson, Tolman
Alicia Sanchez, Central
Doubles
Olivia Kooloian-Mya D’Amico, North Providence
Tina Chen-Riley-Kate Papas, North Providence
Michelle Cepeda-Anari McDonald, Central |