RIHSS (Home)

Boys Tennis

RITCA All Division

1963

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

No 2020 Season

2021

2022

Current

Standings

Current Standings

Past Standings

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

Division I

Division II

Division III

Division IV

EIL

SENE

Singles

Doubles

RI New England Titles

Regular Season (All Sports)

Regular Season

Boys Tennis Title Totals

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

Notes on High School Championships

 

Championship Results

Division I

Division II

Division III

Division IV

 

Postseason

Current Results

Past Results

 

First Years of Teams in the RIIL

 

Projo All State

Current

Past

 

New England Championship Information

New England Council

1991 Boys Tennis
R.I. Tennis Coaches Association All Division & All Position

 

All-Division
Met-A
1. James Robles, Barrington
2. Geoff Noble, Mount St. Charles
3. Rich Tallo, Hendricken
4. Noel Charette, Mount St. Charles
5. Scott Albanese, Lincoln
6. Eric Oziemblewski, Lincoln
7. Steve Wilbert, Hendricken
8. Neil Salisbury, Barrington
9. Jason Wall, Mount St. Charles
10. Chris DiRobbio, Lincoln

Met-B

1. John Casey, Cumberland
2. Carlo Catucci, Cumberland
3. Greg Quirk, Warwick
4. Brian McDonald, Cumberland
5. Tadd Senn, La Salle
6. Chris Reynolds, Coventry
7. Greg Kitowicz, Warwick
8. Travis Diggs, Coventry
9. Brian Writer, Coventry
10. John Andrews, La Salle

Suburban North
1. Mitch Katz, Shea

2. Souvahn Sisouvong, Woonsocket
3. Keith Gosselin, North Smithfield
4. Boun Novansy, Woonsocket
5. Manny Caetano, Shea
6. Keith Wilk, St. Raphael
7. Ming Tang, Woonsocket
8. Humberto Galvao, Shea
9. Henrik Montalvo, Tolman
10. Steve Porter, Burrillville

Suburban Central
1. Dave Bedrick, Wheeler
2. Renji Tow, Classical
3. J.P. Cobleigh, Wheeler
4. Tim Hackman, Pilgrim
5. Martin Miller, Wheeler
6. Brian McKaig, Cranston West
7. Joe Cote, Pilgrim
8. Marko Milek, Classical
9. Richard Wilhelm, Cranston West
10. Paul Silva, Pilgrim

Suburban East
1. Aaron Berman, Portsmouth
2. Dave Bell, Middletown
3. Ben DelDeo, Tiverton
4. Andy Ryper, East Providence
5. Matt Leys, Rogers
6. Jenna Bauer, Bristol
7. Jai Stiga, Middletown
8. Jay Amado, East Providence
9. Shane Cooper, Rogers
10. Todd Siebens, Portsmouth

Suburban South
1. Dylan Bolles, North Kingstown
2. Andy Montgomery, South Kingstown
3. Joe Spears, Westerly
4. Esten Perez, South Kingstown
5. Chris Blackerby, Narragansett
6. Brooks Mathewson, East Greenwich
7. John Spears, Westerly
8. Chris Cook, Chariho
9. Johan Simonsson, North Kingstown
10. Braden Kane, North Kingstown

All-Position

Met-A
Singles
1. James Robles, Barrington
2. Noel Charette, Mount St. Charles
3. Jason Wall, Mount St. Charles
4. Pat Brennan, Mount St. Charles

Doubles
1. Dave Garland-Dave Goryl, Mount St. Charles
2. Anthony Vinceguerra-Jim Mourigh, Mount St. Charles
3. Anand Gowda-Ed Lai, Lincoln

Met-B
Singles
1. John Casey, Cumberland
2. Carlo Catucci, Cumberland
3. Brian McDonald, Cumberland
4. Brian Writer, Coventry

Doubles
1. Ben Shear-Evan Noel, Coventry
2. Dave Goodwin-Brian Clements, Coventry
3. Mike Madonna-Justin Ritchott, Coventry

Suburban North

Singles
1. Mitz Katz, Shea
2. Boun Novansky, Woonsocket
3. Minh Tang, Woonsocket
4. Roland Gomez, Shea

Doubles
1. Raggy Hals-Richard Levesque, Woonsocket
2. Richard Ferland-Jeff Germain, Woonsocket
3. John Plante-Byron Powell, North Smithfield

Suburban Central

Singles
1. Renjo Tow, Classical
2. J.P. Cobleigh, Wheeler
3. Martin Miller, Wheeler
4. Marko Milek, Wheeler

Doubles
1. Pete Pizzarello-George Potter, Wheeler
2. Scott Phillips-Steve Sylvan, Pilgrim
3. Brad Aldinger-Behzad Soltani, Classical

Suburban East

Singles
1. Aaron Berman, Portsmouth
2. Jai Stiga, Middletown
3. Brian Maguire, Middletown
4. Won Choe, Rogers

Doubles
1. Kevin Wood-Keith Martinous, East Providence
2. Todd Lachance-Jeff Curtis, Rogers
3. Adam Kamante-John Townes, Middletown

Suburban South

Singles
1. Dylan Bolles, North Kingstown
2. John Spears, Westerly
3. Braden Kane, North Kingstown
4. Jon Lagasse, North Kingstown and Jon Lewis, East Greenwich (Tie)

Doubles
1. Jim Brindle-Corey Maack, North Kingstown
2. Andy Pearce-Ben Turkel, North Kingstown
3. Dave Aharonian-Masa Suzai, North Kingstown

 

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

MaxPreps

 

Information on Schools & the RIIL

 

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

rihssports5555@gmail.com

 

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page