RIHSS (Home)

Boys Tennis

RITCA All Division

1963

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

No 2020 Season

2021

Current

Standings

Current Standings

Past Standings

 

Team W/L Records

Team W/L Records

 

Champions

Division I

Division II

Division III

Division IV (Defunct)

EIL

SENE

Singles

Doubles

RI New England Titles

Regular Season (All Sports)

Regular Season

Boys Tennis Title Totals

Individual School Pages (All Sports)

School Totals (All Sports)

All Sports' Championships Year by Year (Every Division)

All Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)

Notes on High School Championships

 

Championship Results

Division I

Division II

Division III

Division IV (Defunct)

 

Postseason

Current Results

Past Results

 

First Years of Teams in the RIIL

 

Projo All State

Current

Past

 

New England Championship Information

New England Council

2001 Boys Tennis
R.I. Tennis Coaches Association All Division

 

Class A-North
First Team
Singles
Mark Santucci, Ponaganset
Ross Feller, Barrington
Chris Dubois, Mount St. Charles
Alex Zamoyski, Classical
Jeff Bilodeau, Cumberland
Mike Garnett, La Salle

Doubles
Corey Triebwasser-Reid Feller, Barrington
Eric Livingstone-Kevin Remillard, Mount St. Charles

Second Team
Singles
Sean McCooey, Mount St. Charles
Dave Koppleman, Barrington
Brian Christu, Classical
Nick Miele, La Salle
Craig Zira, Ponaganset
Dana Morin, Mount St. Charles

Doubles
Ben Konicki-Brett Benson, Ponaganset
Paul Redding-Simon Braunstein Barrington
Team Sportsmanship - Mount St. Charles

Class A-South

First Team
Singles
Andy Singer, South Kingstown
Vic Ramachandra, South Kingstown
Mike Petrarca, Hendricken
Mike Ford, Hendricken
Andy Boyce, South Kingstown
Dan Sirois, Chariho

Doubles
Mike Collins-Pat Shaugnessy, South Kingstown
Jason Conforti-Mason Viau, Hendricken

Second Team
Singles
Nathaniel Monzack, Toll Gate
Brett Teolis, Chariho
Sam Fischer, Chariho
Mike Rudden, Hendricken
Mattias Muttlenberg, Toll Gate
Marc Hinchliffe, Chariho

Doubles
Mike DeVerna-Erik Fiske, Chariho
Tom Cipriani-Greg Horton, South Kingstown
Team Sportsmanship
North Kingstown

Class B-North
First Team
Singles
Rick Draleau, Burrillville
Tim Clement, Scituate
Justin Freitas, East Providence
Ken Pereira, Lincoln
Sean Tormey, East Providence
Adam Chuman, Burrillville

Doubles
Peter Capobianco-Matt Robinson, East Providence
Adam Schatz-Kolby Goryl, Burrillville

Second Team
Singles
Mike DiPalma, Lincoln
Rich Pachen, East Providence
Andrew Abbate, Burrillville
Mark Roll, Lincoln
Chris Moore, East Providence
Steve Daigle, Burrillville

Doubles
Andre Labonte-Jereme Ducharme, Burrillville
Adam Wotherspoon-Rob Piasecki, Lincoln

Team Sportsmanship - Burrillville

Class B-South
First Team
Singles
Ben Chan, Wheeler
Terence McAndrew, Westerly
Brad Dressler, Cranston West
Johannes Majeron, Pilgrim
Mark Mergener, Cranston West
Jay Weinberg, Pilgrim

Doubles
Bob Kissinger-Oriol Fiquerola, Pilgrim
Nick Raho-Alex Connor, Wheeler

Second Team
Grant Brown, Wheeler
Casey Coppola, Middletown
Jeff Valentine, Wheeler
Jason Christiansen, Pilgrim
Patrick McGuire, Westerly
C.J. Schayer, Coventry


Doubles
Jason Siperstein-Peter Coutu, Wheeler
Matt Dobbin-Kevin Gross, Middletown

Team Sportsmanship - Coventry

Class C-North

First Team
Singles
Matt Ezovski, North Smithfield
Evan Goldstein, Providence Country Day
Kyle Teixeira, Mt. Hope
Brian Dean, Tolman
Andrew Lehrer, Cranston East
Pete Medgyesy, Providence Country Day

Doubles
Mike Antypas-Giovanni Zapata, Tolman
Paul Tirocchi-Dimitri Drozdov, Cranston East

Second Team
Singles
Mike McCormick, Woonsocket
Otneil Lopes, Shea
Richard Bucolo, Mt. Hope
Chris Buonanno, Cranston East
Mike Cole, St. Raphael
Jimmy Frechette, Tolman

Doubles
Corey Cadile-Jason LaDuke, Mt. Hope
Billy Johnston-Ricky Frechette, Tolman

Team Sportsmanship - Woonsocket

Class C-South
First Team
Singles
Pratik Chougule, East Greenwich
Tom Puppi, Narragansett
Tom Duggan, Exeter/West Greenwich
Joe DeLuca, Warwick
Steve DeAngelis, East Greenwich
Kellen Cooney, Narragansett

Doubles
J.C. O'Day-Kyle Noble, East Greenwich
Dave Mattola-Dan Robinson, Warwick

Second Team
Singles
Sam Dingley, East Greenwich
Dave Watsky, Narragansett
Dan DeLuca, Warwick
Brad Turnier, Rogers
Mark Dupont, Tiverton
C.J. Wilkins, Prout

Doubles
Bill McConnell-Jack Botsford, East Greenwich
Zack Babcock-David Marcone, Narragansett

Team Sportsmanship - Narragansett

 

Links for Current Standings, Scores and Schedules

RIIL

Providence Journal

MaxPreps

 

Information on Schools & the RIIL

 

For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:

rihssports5555@gmail.com

 

NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site

Back to Home Page